Opinie

Dr Nicholas A. Cummings„W panującej obecnie atmosferze sporów i podziałów wokół tematu leczenia homoseksualizmu, naraża się na szwank dobro tysięcy pacjentów. Istnieje zatem nagląca potrzeba, aby zarzucić wojownicze zamachy, cenzurę i ideologie, które ograniczają otwartą dyskusję, na rzecz uczciwości klinicznej. Prawo pacjenta do wyboru własnych celów terapeutycznych jest sprawą pierwszoplanową i próby zduszenia wolności jego wyboru są nie tylko godne potępienia, ale tez stoją w sprzeczności z podstawową misją samej ochrony zdrowia.

Z tego powodu, nawet jeżeli nie zgadzam się z niektórymi relacjami przyczynowo – skutkowymi przedstawionymi w tej książce, punkt widzenia dra Nicolosi musi być częścią równania w uczciwej, otwartej dyskusji poprzedzającej ostateczne ustalenie klinicznych i naukowych faktów. W mojej ponadsześćdziesięcioletniej praktyce psychologicznej widziałem wiele przypadków, zarówno medycznych jak i psychologicznych, które z początku wydawały się nieuleczalne, a teraz leczy się je z łatwością. Na tak wczesnym stadium gorącej dyskusji na temat leczenia homoseksualizmu i pociągu do tej samej płci, przedwczesne skazywanie wszystkich homoseksualistów na nie dający się zmienić sposób życia, byłoby niesprawiedliwością najgorszego rodzaju.”

Dr Nicholas A. Cummings, wybitny profesor Uniwersytetu Nevada, prezes Cummings Foundation for Behavioral Health; prezes The Nicholas & Dorothy Cummings Foundation; prezes zarządu CareIntegra i były prezes Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.

 

stanton„Nicolosi wnosi szeroką perspektywę kliniczną praktyka do refleksji na temat pracy z jednostkami doświadczającymi niechcianego pociągu do tej samej płci. Pozostaje głęboko zanurzony w literaturze historycznej związanej z tematem. Poniższa praca zapewnia bogactwo hipotez klinicznych do dalszych badań. Nicolosi wykazuje równowagę w dopuszczaniu możliwych czynników biologicznych i psychologicznych wywołujących homoseksualizm, uwzględniając pełną zgodę klienta na terapię, wykazując szacunek dla właściwych granic w profesjonalnej konsultacji klinicznej i uznając doświadczenia tych, którzy uważają taką pracę za bezproduktywną jak i tych, którzy odnotowują sukcesy.”

Dr Stanton L. Jones, rektor i profesor psychologii w Wheaton College, autor Homosexuality: The Use of Scientific Research in the Church’s Moral Debate oraz Ex-Gay? A longitudinal Study of Religiously Meditated Change of Sexual Orientation.

 

Jeffrey Burke Satinover„Niewiele osób posiada tak głębokie doświadczenie i rozliczne sukcesy w prowadzeniu terapii niechcianego pociągu do tej samej płci, co Joe Nicolosi. Jako mistrz w tej dziedzinie czerpie swe doświadczenia zarówno od profesjonalistów jak i zainteresowanych tematem laików.

Każdy terapeuta o prawdziwie szerokich horyzontach powinien zapoznać się z ważnym wglądem, jaki zapewnia dr Nicolosi. Ponadto niniejsza książka może i powinna stanowić podstawę kursów dla zainteresowanych tematem terapeutów pragnących zgłębić sztukę i wiedzę o tym, jak pomagać w odwracaniu homoseksualizmu i odbudowywaniu pragnień i zachowań heteroseksualnych u tych, którzy poszukują tego rodzaju zmian.”

Jeffrey Burke Satinover, dr nauk medycznych certyfikowany przez Amerykańską Radę Psychiatrii, Amerykańską Radę Neurologii, Instytut C.G. Junga w Zurychu, autor Homosexuality and the Politics of Truth.

 

Dr Neil WhiteheadNajnowsza książka dra Nicolosi jest jak zawsze kontynuacją wnikliwego spojrzenia mocno zakorzenionego w klinicznym doświadczeniu autora. Choć podstawowe podejście terapeutyczne przetrwało próbę czasu, zostało uszlachetnione dzięki doświadczeniu. Wiele mitów dotyczących terapii reparatywnej zostaje obalonych dzięki tej książce i nikt, kto ją czyta, nie może nadal wierzyć, że terapeuci reparatywni są motywowani przede wszystkim uczuciami anty-gejowskimi. Poważna troska o klientów jest wyraźnie widoczna w wielu przytaczanych transkrypcjach. Podejście to jest – co pokrzepiające – mało doktrynerskie. Choć książka miała być w zamierzeniu dla terapeutów, znajdziemy tu również wiele informacji, które pogłębią wiedzę laików w tym temacie. Nawet krytycy, którzy czują odrazę do tego typu terapii, mogą przekonać się, że zmienili zdanie po przeczytaniu tej książki.

Dr Neil Whitehead, konsultant naukowy, autor: My Genes Made Me Do It: A Scientific Look at Homosexual Orientation i ponad 120 publikacji naukowych

 

 

Dr Johanna TabinJoseph Nicolosi osiągnął w tej książce coś, co mogło być jedynie rezultatem wieloletnich obserwacji klinicznych i akademickiej syntezy tego, co dzisiaj wiadomo o początkach homoseksualizmu i jego leczeniu w przypadkach, które nie są ego-syntoniczne.
Prasa popularna pielęgnuje ideę, że powodem dla odrzucenia bodźców homoseksualnych musi być tradycyjny brak akceptacji w społeczeństwie. Obiektywne studium naukowe mówi coś przeciwnego. Nicolosi odkrywa złożone, oparte na wstydzie i utracie przywiązania, motywacje kryjące się za zachowaniem homoseksualnym i dostarcza przykładów klinicznych, by pokazać jak bardzo uwalniająca może być praca reparatywna dla tych, którzy mają odwagę badać źródła bólu tak długo ukrywanego poza świadomością. Ci specjaliści, którzy pragną trzymać się przeważających sądów dotyczących homoseksualizmu, nie powinni czytać tej książki. Ale każdy, kto ją przeczyta, zyska przekonujące zrozumienie rozwoju osobowości i dynamiki rodziny, i pojmie naszą potrzebę, by traktować podróż psychoterapeutyczną z każdym klientem jako zupełnie nową przygodę.
Dr Johanna Tabin, członek Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, Wydziału 38 Psychoanalizy, autorka On the Way to Self: Ego and Early Oedipal Development.

 

Dr William J. AbrahamKażdy duszpasterz i terapeuta bez względu na osobiste teologiczne czy moralne przekonania, powinien posiadać tę książkę w swojej bibliotece ze względu na tych, którzy szukają alternatywy dla ideologii seksualnej obecnej w naszej kulturze i z uwagi na zwykłą uczciwość i walor intelektualny.
Dr William J. Abraham, Profesor studiów nad Wesleyem na Albert Cook Outler, wybitny profesor – wykładowca w Perkins School of Theology, Uniwersytet Południowych Metodystów.

 

 

 

Janelle HallmanW tej przełomowej książce Nicolosi, pionier w dziedzinie terapii reparatywnej, wprowadza lekarzy klinicznych w tematykę wpływu wstydu i utraty przywiązania na pociąg homoseksualny. Dzięki zintegrowaniu licznych podstaw teoretycznych, Nicolosi rozwinął i skutecznie zaprezentował nową, wszechstronną podbudowę pod zrozumienie i leczenie mężczyzn z SSA. Techniki i strategie omawiane w tej przełomowej pracy nie tylko prowadzą terapeutów w ich pracy z tymi, którzy zmagają się z homoseksualizmem, ale zapewniają wgląd w wiele innych przypadków klinicznych. Ta pozycja jest obowiązkowym i ważnym źródłem w bibliotece każdego doradcy. Będzie miała trwały wpływ na postrzeganie i rozumienie homoseksualizmu przez środowiska naukowe i terapeutyczne
Janelle Hallman, certyfikowany doradca, autorka W sercu żeńskiego homoseksualizmu.

 

 

 

 

Tomasz TerlikowskiZ tą książką zapoznać się powinni nie tylko terapeuci (mam nadzieję, że to zrobią i że w Polsce pojawi się więcej ośrodków, w których homoseksualiści będą mogli szukać pomocy), ale także ojcowie. Jej lektura otwiera oczy na to, że wiele z naszych zachowań może mieć dramatyczne skutki dla naszych dzieci. To my, mężczyźni, jesteśmy niezwykle mocno odpowiedzialni za to, czy nasi synowie będą prawdziwymi mężczyznami (bynajmniej nie chodzi tu tylko o to, czy zdołają uniknąć homoseksualizmu), czy będą zdolni prowadzić pełne, męskie życie. Historie ojców, którzy nie podołali temu zadaniu, są przerażającym memento dla każdego, kto ma własne dzieci. Ale dają one także wskazówki, czego unikać i na czym się skupiać. I już choćby dlatego warto tę książkę mieć i przeczytać. Jako ojciec dwóch synów (na razie) i dwóch córek będę do niej wracał, by wychować swoje dzieci na prawdziwych mężczyzn i prawdziwe kobiety.  Tomasz P. Terlikowski